Скринька педагогічного досвіду
Досвід роботи комунального закладу
«Дошкільний навчальний заклад №17 Вінницької міської ради»
«Еколого-природнича освіта дошкільнят у поліфонії інноваційних підходів»
КЗ «ДНЗ № 17 ВМР» — це сучасний, конкурентоспроможний освітній заклад зі створеним безпечним, комфортним середовищем для усіх учасників освітнього процесу, який формує гармонійного та гуманістично орієнтованого громадянина шляхом розвитку інноваційної діяльності. Наш заклад екологічного спрямування, яке обумовлене зручним розташуванням в екологічній зеленій зоні міста. Реалізуємо серію проєктів, які направлені на сортування сміття, компостування органічних відходів, дослідження лікарських рослин та роботу в експериментально-дослідницькій лабораторії.
Досліди, власне, дуже нагадують фокуси, вони доступні для дошкільників і є цікавими. Експериментуючи, діти мають змогу «почаклувати» з лабораторним посудом, зануритись у світ пробірок та склянок, доторкнутися матеріалів, «пропустити» враження крізь себе. Діти стають свідками дивовижних перетворень найзвичайнісіньких речей, поповнюють власну скарбничку життєвого досвіду.
В комунальному закладі «Дошкільний навчальний заклад №17 Вінницької міської ради» створено міні- лабораторії для дошкільників, які оснащено різноманітним природним матеріалом, лабораторним посудом, мікроскопом, інвентарем та одягом, необхідним для експериментування.
Під час пошуково-дослідницької роботи дошкільнята одягають спеціальний одяг – білі халатики із шапочками, які захищають від забруднень рідинами та препаратами, «перетворюють» малюків на дослідників і лаборантів. При цьому діти дотримуються правил техніки безпеки під час дослідів, що зображені за допомогою сюжетних карток. Адже саме наочність забезпечує доступність навчання, значно розширює його можливості. Діти мають доступ та самостійно використовують увесь матеріал під час роботи. На дослідницьких заняттях дошкільнята мають можливість розглядати, обстежувати, досліджувати різноманітні матеріали живої та неживої природи, за допомогою мікроскопу та інших збільшувальних приладів та виготовляти власні вироби із запропонованих їм компонентів. Під час експериментувань наші діти виготовляли екологічні парфуми, «пробуджували вулкани», змінювали колір, форму та консистенцію рідин, матеріалів. Експериментуючи зі світлом – запускали веселку, бавилися з героями тіньового театру. Також, в межах цієї лабораторії, діти займаються миловарінням. Це захоплюючий та цікавий процес, результатом якого діти щоденно залюбки користуються. Усі компоненти є натуральними та безпечними.
12 грудня 2023 року відбулося нагородження дипломами, сертифікатами та срібною медаллю КЗ «ДНЗ №17 ВМР» за перемогу у XV Міжнародній виставці «Інноватика в сучасній освіті — 2023» в тематичній номінації «МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗМІСТУ ОСВІТИ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ ОСВІТИ ТА ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ»! У методичному посібнику «Моделювання пошуково-дослідницької та експериментальної діяльності з метою візуалізації освітнього процесу ЗДО», представленого до конкурсу, авторами Данильчук Н.О., Сметанюк І.С., Химич Т.А. розкриваються особливості організації освітнього процесу з використанням методів моделювання пошуково-дослідницької та експериментальної діяльності. Матеріали посібника спрямовані на набуття дітьми досвіду дослідницької роботи в пізнавальній діяльності та формуванню активної компетентної творчої особистості, формування нових пізнавальних цінностей дошкільнят і збагачення їхньої пізнавальної орієнтації. Рекомендований для творчого використання педагогами закладів дошкільної освіти.
31 січня 2024 року в онлайн-режимі відбувся традиційний відкритий показ «Кращі практики дошкілля», організований відділом дошкільної освіти КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти». До участі долучилося близько 350 педагогічних працівників закладів дошкільної освіти.Педагоги нашого закладу також взяли участь у програмі заходу з майстер-класом «Сучасний маленький дослідник у великому світі експериментів та дослідів». Тренери: Наталія Данильчук, Тетяна Химич, педагоги КЗ «Дошкільний навчальний заклад №17 Вінницької міської ради». http://academia.vinnica.ua/index.php/en/news/1980-31-sichnya-2024-roku-v-onlajn-rezhimi-vidbuvsya-traditsijnij-vidkritij-pokaz-krashchi-praktiki-doshkillya
Педагоги КЗ «ДНЗ №17 ВМР» з екоматеріалів виготовляють конструкції та реальні макети. Зокрема, педагог старшої групи Химич Т.А. виготовила макет «Екомлин», який реально відтворює ознаки та особливості кожної пори року, з їх багатогранністю та своєрідністю. Дидактична предметна модель «Екомлин» стала розвивальним майданчиком, де діти можуть активно працювати, виконувати завдання пошукового характеру, вчитися використовувати власний досвід та збагачувати його. Згодом, педагог Химич Т.А. розробила систему освітньої роботи з використанням даної моделі. Так, колесо «Екомлина» поділене на 8 секторів, які відносяться до відповідних модулів освітньої роботи. Завдання пропонуються дітям у певній послідовності так, щоб висновки чергувалися з пізнавальними завданнями та практичною діяльністю, що в свою чергу забезпечує у старших дошкільників не тільки накопичення знань, а й розвиток умінь застосовувати ці знання у розв`язанні задач в умовах різних життєвих ситуацій. КЗ “ДНЗ №17 ВМР” є переможцями Конкурсу проєктів в рамках БП «Клуб Донорів» ФГ «Подільська громада» з проєктом «Юним дошкільнятам про енергозбереження», метою якого було сприяння відповідальному способу життя через малювання коміксів серед дошкільних закладів міста та батьківської громади. Так, сформували знання та уявлення дітей щодо поняття про енергію і способи її використання, енергоресурси, про перетворення енергії Сонця й води в інші види енергії створені комікс-розмальовки за творчими ідеями дошкільнят «Мандрівка до країни Бережливії» (автори проєкту Інна Сметанюк, Наталія Данильчук).
В травні 2023 року педагогами старших груп був організований сімейний LEGO-турнір «Енергію зберігаємо-про майбутнє дбаємо!». Матеріали проведення даного турніру опубліковані на освітньому сайті нашого закладу за посиланням: http://dnz17.edu.vn.ua/?p=4363. Педагогами організоване командне конструювання моделей зі створенням додаткових джерел енергії, місць, де генерується енергія. Створюючи спочатку елементарні моделі вітряної станції чи дитячого садочку, моделі використання водної та сонячної енергії та звичайні каруселі з наборів STEAM Park від LEGO Education, діти спільно з батьками зрозуміли, що є споживачі енергії, а є джерела, які виготовляють та акумулюють енергію і важливо збалансувати ці дві групи, щоб не порушити суттєво життя на нашій планеті. З відеоматеріалами проведеного сімейного LEGO-турніру можна ознайомитися за посиланням: https://youtu.be/KhIHKexqwiQ
30 вересня 2022 року у закладі відбулося відкриття освітнього проєкту «Природу люблять малюки — компостують залюбки!», що опубліковано на сайті КЗ «ДНЗ № 17 ВМР» за посиланням: http://dnz17.edu.vn.ua/?p=3514
У формі екологічного квесту «Екомандрівка Черв’яка-Торфяка» дошкільники старшої групи №12 мали змогу повправлятися у новому для них способі переробки органічних відходів — компостуванні. Діти переконалися яке велике значення має екологія, природа та збереження навколишнього середовища. Завдяки майстерності головних акторів квесту Черв’яка Торфяка, Господаря та Господині, діти зрозуміли, що компостер робить справжні перетворення: сміття та відходи стають цінним добривом, результати зафіксували за допомогою графічного моделювання. З відеоматеріалами проведеного заходу можна ознайомитися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=9HgvIXKhBjE. Захід відбувся за підтримки проєкту “Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», що анонсований німецькою урядовою компанією «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH».
Напрацьований новий досвід було представлено у вересні 2021 року на Екологічному форумі «Синергія партнерства на шляху збереження здоров’я дитини» для керівників ЗДО Вінницької міської територіальної громади, проведеного на території закладів КЗ «ДНЗ № 17 ВМР» та КЗ «Вінницький ліцей № 20». Під час екофоруму керівники закладів дошкільної освіти ВМТГ мали змогу удосконалити рівень теоретичної та практичної підготовки щодо аспектів наступності між дошкільною та початковою ланкою освіти на шляху збереження здоров’я дитини в умовах сьогодення на засадах екологічно свідомої моделі виховання, знайти однодумців для реалізації спільних проєктів. Участь у квесті «Teambuilding, як основа успішного партнерства» надала можливість керівникам визначити основні правила прийняття складних рішень в колективах, ознайомитися з новими комп’ютерними технологіями у сфері освіти; ефективними способами зняття емоційної напруги, оздоровчими вправами.
У режимі нон-стоп учасники відвідали воркшопи миловаріння, малюнки кавою, виготовлення овочевих та фруктових букетів, еко парфумів, виробів з трави. Завершенням екофоруму став спільний флешмоб дитячих колективів закладів «Україна – це ми!».
Педагогині нашого закладу в 2020-2021н.р. реалізували проєкт «Сучасний маленький дослідник у великому світі експериментів». Також розробили посібник з методичними рекомендаціями дослідницьких занять, екскурсій-прогулянок та театралізованих вистав «Таємниці світу». В закладі, в межах лабораторії, працює екологічний гурток «Дивосвіт», використовуючи елементи методики Г.Тарасенко, де діти покращують свій емоційний стан, завдяки естетичному сприйняттю природи.
Винагородою за допитливість та роботу над поставленими завданнями для малюків є для нас їхні самостійні відкриття у світі природи. Самостійно здобуті знання під час дослідів та експериментів залишаються в пам’яті дітей надовго і формують підґрунтя для нової розумової і творчої пошуково-дослідницької діяльності.
Нескладні досліди мають місце практично на кожному занятті, де подається екологічний матеріал. Вони також включені до екскурсій та прогулянок, екологічно – пізнавальних розваг та конкурсів.
В кожній групі створена дослідницька міні – лабораторія. Адже, саме наочність, забезпечує дохідливість навчання, значно розширює його можливості. Діти самостійно використовують природній матеріал (шишки, жолуді, мушлі, камінчики, насіння, кору дерев, тощо) , рукотворний матеріал (папір, тканину, магніт, тощо), різноманітні палички і трубочки, губки, мензурки, формочки, лупи, повітряні кульки та інше. А також в межах групи №2 були закуплені піпетки Пастера, пляшечки з дозаторами, часникодавки, марля, пластикові стаканчики та ємкості різної форми і величини, ложки, ефірні олії (мандаринова, лимонна, апельсинова). Вихователі нашого закладу використовують скляний посуд, дрібні матеріали, спиртівку, термометр, мікроскоп, тощо. Під час пошуково – дослідницької роботи дошкільнята одягають спеціальний одяг – білі халатики із шапочками, які захищають від забруднень рідинами та препаратами, «перетворюють» малюків на дослідників і лаборантів. При цьому діти дотримуються правил техніки безпеки під час дослідів за допомогою сюжетних карток.
29 січня 2019 р., вихователь КЗ «ДНЗ №17 ВМР» Химич Т. А. провела заняття з дітьми молодшої групи «Екологічні парфуми для принцеси» в рамках методичного об’єднання вихователів молодших груп на тему: «Еколого – природнича освіта молодших дошкільнят у поліфонії інноваційних підходів», відповідно до інформаційно – методичного вісника «Перспектива». На занятті дошкільнята мали змогу дослідити екологічно чисті фрукти та виготовити з них екологічні парфуми. Організована освітня діяльність поєднала у собі цікаві форми дослідницької роботи, знайшла емоційний відгук у маленьких дослідників, дістала схвальні відгуки учасників. В освітній процес були впроваджені методи О. Савенкова, який зазначав, що дитяча навчально – дослідницька практика важлива і цінна. Тому проведення дослідного пошуку вимагає спеціальних знань, умінь і навичок. І дитину необхідно цілеспрямовано навчати, давати їй ці знання, розвивати і удосконалювати необхідні в дослідницькому пошуку вміння та навички.
Педагогині нашого дошкільного закладу в 2021 році реалізували короткотривалий проект «Екогород на підвіконні», завдяки якому були створені разом з дошкільнятами та батьками чудові екогороди. Дошкільнята мали змогу спостерігати за ростом рослин, сходом насіння та вирощувати цікаві культури. Діти розширили знання про культурні рослини, навчились визначати різноманітність посівного матеріалу, бережливо відноситись до рослинного світу.
Також вихователі намагаються зробити кожен день перебування дітей в дитячому садку цікавим, пізнавальним і веселим. Так вони, виготовляючи мило власноруч, спонукали дошкільнят до пізнання нового та незвіданого в подальшому дорослому житті. Миловаріння – захоплюючий і цікавий процес, адже, роблячи мило своїми руками, можна із впевненістю сказати, що виріб може не тільки радувати оточуючих, а й буде натуральним та безпечним.
Вихователь Химич Т. А. КЗ «ДНЗ №17» в 2018 р. презентувала навчально – методичний посібник «Сучасний маленький дослідник у великому світі експериментів та дослідів», в якому подані запитання пошукового характеру, цікава інформація про об’єкти живої та неживої природи, а також найпростіші досліди з дітьми старшого дошкільного віку. Посібник спрямований на набуття дітьми досвіду дослідницької роботи в пізнавальній діяльності та формуванню активної компетентної творчої особистості, яка спрямована на становлення в дошкільників досвіду самостійного пошуку нових знань і використання їх в умовах творчої реалізації, формування нових пізнавальних цінностей дошкільнят і збагачення їхньої пізнавальної орієнтації. Матеріали посібника можна знайти за посиланням:
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК ДНЗ№17
Сценарій театралізованої вистави «Велика Книга дослідів, або Таємниці світу» для дітей старшого дошкільного віку опубліковано в електронному виданні КУ ММК Департаменту освіти Вінницької міської ради «Освітянське джерело» №1, січень 2019, (http://mmk.vn.ua).
Вихователь Химич Т. А. нагороджена 25 березня 2020 року грамотою за перемогу у фотоконкурсі «Наші діти» — 2019, у номінації «Методичне фото», проведеному редакцією журналу Міністерства освіти і науки України «Дошкільне виховання». На фото зображені діти, що з захопленням експериментують.
В нашій дошкільній установі вихователі активно використовують спостереження за природою під час прогулянок і екскурсій, залучають дітей до праці в природі та природоохоронної діяльності, виготовляють вироби із природного матеріалу, читають та обговорюють казки та художні твори про природу, проводять досліди та експерименти, залучають батьків до освітнього простору дошкільного навчального закладу. Під час пошуково – дослідницької діяльності у дітей збагатився словник словами, що позначають властивості об’єктів і явищ, тому діти мають нагоду самостійно висловити та обґрунтувати свої судження. У дошкільнят формується екологічна свідомість – одне із найважливіших завдань сьогодення. Завдяки різнобічному плануванню роботи вихователями нашого закладу діти засвоїли систему знань про об’єкти живої та неживої природи, навчилися встановлювати й розуміти причинно – наслідкові зв’язки у природі, а також оволоділи практичними вміннями і навичками створення сприятливого середовища для існування живих організмів.
Також в дитячому садку є екологічний гурток «Дивосвіт» за методикою Г. Тарасенко з екологічного виховання та навчання дітей. Малята полюбляють прогулянки у природу, а особливо хвилинки милування, під час яких вчаться естетичному сприйняттю природи, розвивають активне мовлення, покращують евій емоційний стан.
Гуманізація педагогічного процесу, яка тісно пов’язана з екологічним вихованням маленьких громадян України, вимагає урізноманітнення форм і методів роботи з дітьми. Наші дошкільнята охоче беруть участь у пошуково – дослідницької діяльності. Під час її у дітей формуються елементарні навички пошукової роботи, посилюється інтерес до живої та неживої природи, активізується інтелектуальний розвиток. А винагородою за допитливість та роботу над поставленими завданнями для малюків є для нас їхні самостійні відкриття у світі природи. Самостійно здобуті знання під час дослідів та експериментів залишаються в пам’яті дітей надовго і формують підґрунтя для нової розумової і творчої пошуково – дослідницької діяльності.
Представлений досвід роботи є ефективним методом, який забезпечує системність та результативність реалізації завдань виховання екологічної культури у дошкільнят.
Досвід роботи вихователя Майданської Людмили Анатоліївни (спеціаліста вищої категорії)
«Навчання дітей ранньому читанню як реалізація варіативного складника Державного стандарту дошкільної освіти»
Основні засади методики Л.Шелестової “Розвивальне читання”
Ø Навчання читання по складах;
Ø Відхід від жорстко регламентованого навчання за шкільним типом;
Ø Застосування індивідуального підходу;
Ø Відповідність змісту завдань пізнавальним запитам дошкільнят;
Ø Взаємодія дорослого і дитини;
Ø Створення для кожної дитини ситуації успіху;
Ø Мотивація дітей до навчання читанню;
Ø Використання різноманітних видів діяльності ;
Вивчаючи кожну літеру, бажано пройти такі етапи роботи:
Ø Ознайомлення з літерою, знаходження її серед уже відомих.
Ø Ознайомлення зі складами, що утворюються за допомогою цієї літери.
Ø Знаходження складу з новою літерою серед інших складів.
Ø Знаходження складу з новою літерою у словах.
Ø Повторення раніше вивчених складів, складання з них слів; конструювання слів із нових складів.
Результатом роботи з навчання раннього читання за методикою Л.Шелестової “Розвивальне читання ” є:
Ø Розвиток уявлень про навколишній світ;
Ø Збагачення словникового запасу дітей;
Ø Розвиток психічних процесів дитини: (сприймання, уваги, мислення, уяви);
Ø Розвиток дрібної моторики руки;
Ø Формування позитивного ставлення до навчання;
Ø Формування навичок читання
Презентація оформленого досвіду роботи вихователя за посиланням:
Презентація «Навчання дітей ранньому читанню», вихователь Майданська Л.А.
Дидактичні ігри, що сприяють навчанню дітей ранньому читанню як реалізації варіативного складника Державного стандарту дошкільної освіти за посиланням:
Дидактичні ігри для дошкільнят з читання
Досвід роботи переможця І туру міського конкурсу професійної майстерності «Вихователь року – 2017» Сторожук О.О.
«Використання інтерактивних форм співпраці з батьками в контексті впровадження програми соціальної та фінансової освіти «Афлатот»
Лише разом з батьками,
спільними зусиллями, педагоги можуть дати,
дітям велике людське щастя.
Василь Сухомлинський
Сьогодні в Україні почався перехід до нової економіки, де головним є закон: якщо хочеш добре жити – краще працюй. Корінні зміни економічного характеру, які виникли в Україні за останні роки, обумовили потребу суспільства в економічно гармонійній людині, яка здібна поєднувати особисті інтереси суспільства, ділові якості з такими як чесність, порядність, громадянськість; опанування дітьми дошкільниками елементарних економічних знань, які мають стати фундаментом для становлення громадянина – людини, щиро зацікавленої в розвитку та економічному розквіті своєї держави
В умовах відродження української державності, національної культури, орієнтація на творчий розвиток малого українця останнім часом набуває нового значення. Актуальною та найбільш дієвою для набуття економічної компетентності дошкільника є соціально – економічна програма дітей дошкільного віку від 3 до 6 років «Афлатот». Наказом Міністерства освіти і науки від 22.01.2016р. № 46 «Щодо упровадження основ соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку» визначено курс на її впровадження. Саме тому МОН України спільно з Міжнародною фундацією «Aflatoun International» (Нідерланди) розпочало упровадження програми соціальної та фінансової освіту дітей 3-7 років «Афлатот». Дана програма допомагає дошкільнятам усвідомити, хто вони є і як слід взаємодіяти з іншими людьми, надихає дітей вивчати свої права і обов’язки, вчить планувати бюджет, раціонально використовувати ресурси, оцінювати наявні можливості, формує підприємницький дух, а також акцентує увагу на ролі сім’ї та сімейних цінностей у вихованні.
Програма «Афлатот» для дітей — це освітня програма, яка формує у дошкільників ази соціальної та фінансової грамотності. Вона пройшла апробацію у сфері дошкільної освіти, яка довела, що таке раннє навчання дає дітям знання та переваги, що дають можливість працювати і вдосконалювати їх з кожним роком, планування бюджету, заощадження, витрати і використання грошових коштів заснована на повсякденному житті. Ця програма направлена на те, що діти отримують перші задатки соціальної і фінансової освіти, отримують знання про те як формуються грошові поняття, просте розуміння того, як використовувати доступні ресурси, або, наприклад, категорії «закінчилася їжа», «купувати тільки необхідне» — це ті щоденні реалії зі сфери фінансової освіти, з якими зустрічаються діти.
Протягом навчального курсу є можливість залучити батьків виконувати домашні завдання (домашні заняття). Такі заняття використовуються, щоб допомогти батькам ознайомитися з тим, що вивчають їхні діти і дізнатися більше про заняття за програмою « Афлатот», які їхні діти відвідують.
Тому програма «Афлатот» передбачає тісну співпрацю з батьками та використання інтерактивних форм роботи в освітній діяльності.
На мою думку, створення єдиного гармонійного виховного та економічного розвивального середовища в садку та в сім’ї – один з провідних принципів співпраці з батьками. Тому надзвичайно важливо, щоб тата і мами були нашими однодумцями та співтворцями.
Мій досвід роботи направлений на організацію ефективних форм роботи з батьками за програмою соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку «Афлатот» на основі взаємопорозуміння та довіри. У спілкуванні з рідними вихованців я прагну зберігати відчуття свободи та відповідальності, взаємну повагу, намагаюся розуміти та сприймати їхні мотиви, розвиваючи емпатію та відкритість.
Тому основною ідеєю мого досвіду є:
- Поглиблення знань про доходи сім’ї як джерело збільшення її достатку; види доходів і витрат, обов’язкові платежі, бюджет родини;
- Навчати планувати бюджет родини з урахуванням бажань усіх членів, раціонально розраховувати витрати і співвідносити їх із доходами;
- Допомогти усвідомити вплив сімейного економічного середовища на успішність дитини в майбутньому;
- Уміння залучати дітей до заощадження ресурсів;
- Виховувати грамотного споживача та дбайливого господаря .
Процес економічного виховання підростаючого покоління в різних аспектах досліджували філософи, економісти, соціологи, психологи, педагоги. Зокрема, досліджувалися загальнопсихологічні закономірності входження особистості в соціальне життя (І. Бех, Л. Виготський, О. Леонтьєв, С. Рубінштейн); ступінь виховного впливу праці (З. Зайченко, Г. Могилевська); зміст і методи економічного виховання дітей (А. Аменд, І. Барило, Л. Горкіна, Н. Грама, Г. Григоренко, М. Єрмоленко, Р. Жадан, І. Іткін, А. Кітов, В. Кондратьєв, Н. Кулакова, Т. Любимова, І. Мельничук, Л. Пономарьов, В. Попов, І. Прокопенко, І. Сасова, В. Чічканов, О. Шпак).
Результати економічного виховання, на думку Корнака Е.А., будуть виявлятися в усвідомленому відношенні дітей до праці батьків і взагалі до будь-якої праці; в їх поведінці, при вирішенні питань ефективності витрачання всіх ресурсів: грошових, одягу та взуття, електроенергії та води, їжі та відходів, часу і здоров’ю, своєму і всіх членів сім’ї, вихователів, майна дитячого саду; в здатності до правильного вибору ситуації, пов’язаної з економічною діяльністю; у виробленні почуття господаря нарівні зі старшими членами сім’ї, а також відповідального ставлення до свого майна, до майна дитячого саду, до майна товаришів; у прагненні до підвищення доходів сім’ї.
Економічне виховання, як вважає Струнілін Н.А., має яскраво виражений прикладний характер і тому прийоми і методи його здійснення має виокремити з загального арсеналу педагогічних прийомів і методів. Вони повинні носити характер «занурення» і, більшою мірою, активний. Це, перш за все, на кожному кроці спонукання до дискусії та висловлення своєї позиції з будь-якого порушеного на занятті питання, це обов’язкова підведення підсумків вихователем з оцінкою правильності і помилковості висловлювань і поведінки дітей.
Для дошкільнят важливо, щоб дорослі поруч були взірцем для наслідування. Все, чого ми прагнемо для дитини, ми можемо закласти в неї, тільки якщо несемо це в собі.
Якщо ми вимагаємо або вчимо того, чого самі не робимо, що не переживаємо по – справжньому, то скільки б гарних і правильних слів не було сказано, дитина не сприйме їх глибоко. І це ще один аргумент на користь тісної співпраці з батьками, адже щира та відкрита участь їх у житті садочка сама по собі сприяє формуванню соціальної компетентності дитини шляхом наслідування.
Тому у своїй педагогічній діяльності намагаюся активно працювати з батьками. Адже співпраця двох сторін завжди увінчується успіхом. Для того, щоб зацікавити їх до співпраці використовую у своїй роботі як традиційні методи роботи, так і інтерактивні.
А щоб підвищити рівень зацікавленості батьків у межах програми «Афлатот» впроваджую інтерактивні форми роботи, а саме:
- «батьківські ринги»;
- «коло ідей»;
- дискусії;
- ток – шоу;
- квести;
- «Афлатунчикові нагадай лики»
- брифінги;
- реалізація міні — проектів;
- «батьківська афлатунчикова пошта»;
- « інтерактивний діалог на стіні»;
- «мегабатьківська контрольна».
На мою думку, переваги інтерактивних форм роботи у тому, що батьки не пасивно слухають розповідь педагога чи спостерігають як він виконує ті чи інші дії, а на практиці засвоюють отримані знання. Так, разом з батьками під час інтерактивних заходів ми моделювали життєві ситуації, обговорювали та розв’язували проблемні ситуації, використовували інтерактивні вправи: «мозковий штурм», «коло ідей», «асоціативний кущ», «займи позицію», «два, чотири, всі разом», що сприяли взаємодіяти з батьками на рівних – допомагати їм обмінюватися інформацією, досвідом, заохочувати до активності, творчості, самопізнання.
Як показує педагогічний досвід, психологічна і педагогічна робота з дітьми не ефективна без допомоги та підтримки батьків.
За результатами проведеного анкетування «Чи вважаєте себе економною людиною», «Чи вмієте ви економити» з’ясувалось, що 38% батьків орієнтовно знають правила економії, 12% — знають правила економії, 30% — розуміють і погоджуються з актуальністю питання, 20% — вважають себе економною людиною.
Таким чином, виникла об’єктивна необхідність у формуванні основ споживницьких знань, відповідної культури, вироблення навичок розумної споживацької поведінки у батьківському колективі.
У роботі були використані цікаві форми батьківської взаємодії. Одними із таких є брифінги та дискусії, під час яких максимально активізувалася батьківська аудиторія. Адже кожен хотів висловити свою думку та довести її. До таких форм роботи залучаємо фахівців, які нададуть компетентні поради із поставленої проблеми. Так, під час обговорення теми «Економіка для дошкільнят» були запрошенні такі фахівці: представник « Альфа – банку» Іванчик І.М., та представник «Електрополімер» Бойко Д.В., які надали компетентні відповіді на такі питання: «Як будувати сімейний бюджет», «Як розкрити дітям купівельну силу грошових знаків», «Як розкрити дітям поняття прибуток, борг», «Як дати первинні знання про банк», «Як сформувати первинні уявлення про заводи і фабрики міста».
Однією із форм роботи є «батьківська афлатунчикова пошта», де батьки в короткій записці можуть анонімно висловити свої бажання чи думки щодо економічної освіти дітей. Мені ця форма роботи надзвичайно імпонує, адже не кожен з батьків може висловити свою думку у голос, чи обговорити питання яке турбує. У такий спосіб усі приймають участь у співпраці і це найголовніше. Під час реалізації цих форм роботи прослідковується, як поступово підвищується інтерес батьків до теми економічного виховання дошкільника, вони із задоволенням співпрацюють один з одним та з педагогами.
Дуже цікавою формою роботи є проведення ток – шоу. Це така форма роботи, в основі якої – обговорення актуальної проблеми у форматі запитань – відповідей. В основі ток – шоу – діалог, що дає змогу:
- різнобічно осмислити наявні знання і життєвий досвід батьків;
- активно освоювати нові знання;
- формувати переконання, світогляд, активну життєву позицію.
Під час проведення ток – шоу «Стосується кожного» на тему: «Від перших афлатунчикових кроків в економіку до економічної компетентності» ми ненав’язливо консультували батьків із тем економічного спрямування, а саме: «Як дати відповіді дітям про виробництво грошових знаків», « Як дати уявлення про різноманітність товарів», «Як розширити знання дітей про бартер як операцію взаємообміну товарами». Також проведення соціально — фінансового ток – шоу «Стосується кожного» (Додаток 1) дало змогу батькам познайомитися краще один з одним, сприяло створенню довірливих взаємин між родинами вихованців, а також сформувало позитивну думку про економічне виховання в дошкільні роки. Ця форма роботи, на мою думку, дієва і результативна як для педагогів, так і для батьків.
Захоплюючою формою роботи є проведення квесту (Додаток 2). Адже тут і діти, і батьки занурюються у світ гри. Вони експериментують, придумують, знаходять вихід із непростих ситуацій. Під час проведення пізнавального квесту «Вправні та кмітливі, економні та справедливі» цікаво було спостерігати як взаємодіють батьки та діти, на зупинці «Незвичайні гроші» — батьки та діти проявляли себе як творчі та креативні особистості, «Одягни Афлатунчика» продемонстрували оригінальність у виготовленні одягу. Спостерігаючи за ними виявилося, що увесь батьківський колектив та діти творчо відносяться до кожного завдання, знаходять цікаві відповіді та оригінально виконують поставленні завдання. Під час проходження квесту учасники засвоїли нові знання і закріпили наявні, ознайомилися з купюрами різних країн, розвивали творчі здібності.
Природна інтуїція матері і батька як найперших і найголовніших педагогів дитини спрацьовує результативніше, коли спирається на їхню психологічну компетентність. Тому моїм завданням є пробуджувати і підтримувати у батьків потребу здобувати знання щодо розвитку та виховання дітей. Крім цього, прагнула звертати увагу батьків усвідомлено шукати відповіді на актуальні для них запитання. Я уже зазначалося батьки швидше засвоюють інформацію, якщо навчаються у інтерактивній формі.
Однією із таких є створення міні — проектів у роботі з батьками в рамках соціально – економічної програми «Афлатот». Наприклад, реалізуючи Розділ 4 «Я і суспільство» ,батьки працювали у робочих групах, намагалися дібрати об’єктивну інформацію відповідно теми, виконати практичні завдання Після завершення роботи кожна група презентувала свої напрацювання. Виготовили «Афлатунчикові пізнайлики», а саме: буклети, чек – листи, пам’ятки, в яких висвітлено теми: «Наші гроші», «Приладдя для праці», «Природа навколо нас». На мою думку, ця форма роботи сприяла залучення батьків до освітнього процесу, а також наштовхувала їх до активної участі у житті дітей. Діти із задоволенням працювали зі своїми батьками. Також проектна діяльність об’єднує зусилля педагогів і батьків, сприяє збагаченню і поглибленню батьківського досвіду щодо виховання і розвитку дітей.
Реалізовуючи Розділ 2 програми «Афлатот» «Я та моя сім’я» ефективною виявилася взаємодія як педагогічний «діалог на стіні». На інтерактивній стіні розміщували запитання спільно з дітьми, на які хотіли отримати відповіді батьків.
Наприклад: «Чи вважаєте, що вихованням дітей мають займатися тільки батьки?», «Чи вважаєте Ви, що дітей потрібно привчати до поваги з дитинства?», «Чи вважаєте Ви, що егоїзм дитині прищеплюють батьки?». Для нас відповіді на ці запитання були важливими, адже можна було визначити як виховуються діти у різних родинах, який стиль виховання переважає.
Запитання оформлювались у вигляді прямокутників, а для відповідей під ними розміщувались кишеньки. Поряд на столі ставимо коробочку з жетонами, на кожному з яких написано «Моя думка». Тато чи мама можуть покласти жетон у кишеньку, що відповідає його думці, позиції. Тому намагаюсь організувати свою роботу компактно та ефективно, добирати теми, які хвилюють батьків.
Ідеї батьків слід цінувати, до їх порад – прислуховуватися. Намагалась разом з батьками обговорювати і розв’язувати глобальні проблеми та конкретні питання, приймати важливі рішення. Тільки завдяки високій культурі спілкування педагогів і батьків, доброзичливості, неупередженості у розв’язанні різних проблем можна досягти ефективної взаємодії дошкільного закладу і сім’ї.
У своїй роботі використовую таку інтерактивну форму роботи як «мегабатьківська контрольна» — це система тестів на різну тематику, які пропонувала батькам упродовж року. З результатами таких контрольних батьки отримують умовні афлатунчикові оцінки. Наприкінці навчального року найкращим активістам та знавцям педагогіки та психології вручали заохочувальні призи у вигляді сертифікатів на майстер – класи по виготовленню екоіграшок. Цю форму роботи почала застосовувати нещодавно тому очікую хороших результатів.
В рамках програми «Афлатот» для батьків проводяться майстер – класи (додаток 4). При цьому ініціаторами та організаторами таких заходів є не тільки вихователі, а й батьки. Батьки разом виготовляли атрибути до ігор економічного спрямування, виготовляли іграшки із покидькового матеріалу, таки чином економлячи на матеріалах. При виготовленні іграшок батьки проявили себе як творчі, ініціативні та креативні особистості. У кожну іграшку вони вклали тепло і душу, а також навчилися як можна використовувати покидьковий матеріал з користю (див. Додаток 3).
Батьки із задоволенням відвідують та організовують майстер – класи.
Соціально – економічна програма «Афлатот» передбачає активну співпрацю з батьками. Під час опрацювання розділу «Я і гроші» виникла ідея для створення міні – музею грошей, де діти ознайомилися з грошовими одиницями різних країн світу та створили власні «афлатанчикові» кошти. Символічно обговорювали кожен елемент грошової одиниці. Під час створення музею батьками було опрацьовано багато літератури, що сприяло формуванню економічної компетентності дітей та їх батьків.
У міні — музей ввійшли:
- грошові дерева;
- реальні гроші (муляжі монет з коштовних матеріалів та золотих злитків);
- банківські білети;
- банківські рахунки;
- «електронні» гроші;
- власні грошові – сімейні одиниці;
- купюри різних країн світу;
- космічні та фантастичні купюри;
- історичні грошові одиниці.
До створення грошових дерев батьки проявили креативність. Одні виготовили їх на сучасний мотив декоруючи нитками та прикрашаючи «золотими» монетками, інші – проявили європейський стиль з використанням сучасних матеріалів.
Коли ж дійшла справа далі наповнювати музей. Батьки запропонували створити сімейні купюри. Вони були різними, з різних матеріалів. Кожна грошова одиниця має власну назву та свою історію, а також велике значення для родин. Після виготовлення усіх «сімейних грошей» діти мали змогу презентувати купюри з власним девізом та історію створення. Ця робота об’єднала родини нашої групи у справах формування економічної компетентності дошкільнят.
Звичайно, кожна подія не відбувається без вогняної кульки «Афлатунчика», який веде дітей стежками соціальної та фінансової освіти дошкільників.
17 березня є Днем народження вогняної кульки з космосу на ім’я Афлатун. Саме він, веселий, добрий та кмітливий герой спонукає дітей досліджувати навколишній світ та взаємодіяти з ним.
Тому виникла ідея створення костюмів для «Афлатунчика» різних країн, де батьки перетворилися на справжніх модельєрів. Вони створювали костюм на різну тематику, але костюми радикально відрізнялися один від одного. По закінченню роботи родини презентували створення костюмів у формі театралізованих казок, а також разом з «Афлатунчиком» «англійцем», «французом», «іспанцем» познайомили дітей з різними країнами світу.
Усі подорожі, які відбуваються з «Афлатунчиком» є корисні та захоплюючі для дітей, а також їх батьків.
Під час проведення таких форм роботи, батьки ознайомлися із сутністю економічних понять, їхнім духовним аспектом, завданнями формуванню у дошкільників навичок економії, з залучення дітей до домашнього господарства, формування розумних потреб, необхідність поступово залучати дітей до обговорення сімейних фінансових проектів; вироблення звички не хвалитися дуже добрими матеріальними умовами перед іншими дітьми; необхідність знайомства дітей зі складністю роботи батьків; із сімейним бюджетом, потребами членів родини.
Я переконалася, що інтерактивні форми роботи зацікавлюють батьків своєю оригінальністю та новизною, сприяють згуртуванню педагогічного та батьківського колективів, допомагають подолати бар’єри у спілкуванні. У процесі цікавої спільної діяльності у батьків та педагогів народжуються свіжі думки та нові ідеї.
Намагалась, ненав’язливо, без прямих вказівок і рекомендацій, у цікавій формі ознайомлювати батьків із цікавинками виховання і розвитку дітей у дитячому саду, тому батьки з цікавістю включаються у таку діяльність, використовуючи набутий сімейний досвід.
Активна взаємодія між педагогами і сім’ями вихованців сприяють створенню єдиного простору розвитку дитини як у дошкільному закладі, так і в сім’ї, що забезпечує цілісний розвиток особистості дошкільників.
Інтерактивні форми роботи з батьками це щось нове, а нове всім цікаве. У нас з батьками спільні цілі щодо економічного виховання дітей, а це є дуже важливим аспектом, спільні цілі досягають хороших результатів.
Звичайно на початку роботи з батьками по впровадженню програми «Афлатот» у інтерактивних формах роботи виникали труднощі а саме:
- спільність поглядів, засобів, методів;
- взаємна цілеспрямованість;
- бажання до співпраці;
- зайнятість батьків;
- замкнутість батьків;
- очікування швидкого та легкого успіху.
Адже потрібно було зацікавити батьків даною темою,довести її актуальність та потрібу для дітей у даний час.
Але, опираючись на досвід педагогів, використовуючи різні форми, методи та прийоми взаємодії з батьками отримала позитивні результати. А саме:
- поглибила знання про доходи сім’ї як джерело збільшення її достатку; види доходів і витрат, обов’язкові платежі, бюджет родини;
- навчилися планувати бюджет родини з урахуванням бажань усіх членів, раціонально розраховувати витрати і співвідносити їх із доходами;
- допомогла усвідомити вплив сімейного економічного середовища на успішність дитини в майбутньому;
- уміють залучати дітей до заощадження ресурсів;
- виховують грамотного споживача та дбайливого господаря.
Як свідчить практика, проводячи систематичну роботу з батьками можна досягти хороших результатів. Завдяки тісному співробітництву дошкільного навчального закладу з батьками навколо дітей створюється атмосфера довіри, взаємопорозуміння, підтримки, єдиних вимог. Батьки перестають бути пасивними, виступати у ролі експертів чи спостерігачів і починають діяти з вихователями і дітьми на засадах партнерства з правом ініціативи, активної дії, самоконтролю. Вони рівноправні партнери та союзники.
Інтеграція батьків у освітній процес, активна взаємодія всіх його учасників, партнерське спілкування педагогів і батьків цілком досяжні. А умови для цього – готовність до співпраці, єдність принципів, цінностей та підходів у вихованні, комунікативна компетентність учасників, спільне прагнення об’єднати зусилля навколо найдорожчого – майбутнього наших дітей.
Додаток 1
«Стосується кожного»
Сценарій соціально — фінансового ток – шоу для батьків.
Тема: «Від перших афлатунчикових кроків в економіку до економічної компетентності».
Мета: — сприяти налагодженню довірливих взаємин між вихователями та батьками; сформувати позитивну думку у батьків про економічну освіту в дошкільні роки в рамках соціально – економічної програми «Афлатот».
Обладнання та матеріали: сигнальні картки, відеозапис, ноутбук
Ролі: експерти, слухачі, запрошенні, ведуча
Хід:
Батьки вихованців об’єднуються у дві команди – команда тих, хто за економічне виховання в дошкільні роки і тих – хто проти. Слухачі розташовуються в залі
Ведуча: Сьогодні ми зібралися тут, щоб дізнатися чи потрібне економічне виховання в дошкільні роки в рамках соціально – економічної програми «Афлатот». У цьому нам допоможуть експерти: приватний підприємець Сич А.О., викладач економіки Рябуха О.І., та представник від «Альфа – банку» Іванчик І.В.
У народі говорять: «Економними не народжуються, ними стають». Але на сьогодні думки батьків розділилися. Тому запрошую представника від групи батьків тих, хто проти економічного виховання в дошкільні роки Кандаєву І.М, та представника, тих хто за економічне виховання Кривов’язюк Л.М.
Ведуча: Рада вас вітати у нашій студії. Сучасні дослідження свідчать, що впроваджувати економічне виховання потрібно уже в дошкільні роки. На сучасному етапі це питання актуальне. Отож, вислухаємо думку тих, хто проти економічного виховання в дошкільні роки.
Ви звернулися до нас з тим, що не розумієте для чого дитині в дошкільні роки економічні терміни, знанням про гроші та взагалі економіка.
Кандаєва І.М.: Так, дійсно частина батьків не розуміє, для чого потрібно навантажувати дітей непотрібною, на нашу думку, інформацією для їхнього віку, адже краще зайнятися тим, щоб усі діти чітко говорили, уміли рахувати, були організованими, вміли знаходити спільну мову з однолітками.
Ведуча: Дякуємо, ми почули вашу думку. Прошу Людмило Михайлівно, вас до слова.
Кривов’язюк Л.М.: Я не можу спокійно усе це слухати. Адже ніхто наших дітей не змушує ні до чого. Це ж не означає, якщо в дитячому садочку вивчається економічне виховання, то ці знання подаються дітям цілеспрямовано, реально. Звичайно ні. Я сама педагог і знаю, що всі форми роботи в дитячому садочку подаються дітям за допомогою гри, адже гра це їх провідна діяльність. Наші діти можуть і не зрозуміти, що сьогодні в них було заняття чи гурток з економічного виховання. Наскільки мені відомо, що в нашій групі діє соціально – економічний гурток в рамках програми «Афлатот» «Маленькі Афлатунчики». Моя дитина із задоволенням розповідає про захоплюючі подорожі з «Афлатуном». Тому ми за. Це принесе користь дітям і батькам.
Ведуча: Дякуємо. Даємо слово нашим експертам. Прошу до слова приватного підприємця Сич А.О.
Сич А.О.: Дякую. Я погоджуюся з тим, що нашим дітям знання з економічного виховання не даються конкретно. Усе обігрується у грі. Діткам, дуже цікаво бути продавцем чи банкіром. Як уже згадувалось у нашому садочку діє соціально – економічний гурток «Маленькі Афлатунчики» і саме там знайомлять діток з економікою, але дітки про це не підозрюють.
Ведуча: Пропоную переглянути відео _ фрагмент гуртка «Маленькі Афлатунчики». Кандаєва І.М.: Дуже цікаве відео, з відео видно, що діткам цікаво, вони активні.
Ведуча: А тепер пропоную усім повправлятися з «Афлатунчиком».
Вправа «Економіка»
Учасники утворюють дві команди. На столі кожної команди лежить по аркушу паперу із написаним словом «економіка»:
Е
К
О
Н
О
М
І
К
А
Вправа «Що означає термін»
На столі аркуші, на кожному з яких написане одне з понять – «економіка», «бізнес», «бізнесмен», «гривня», «товар», «банк», «валюта», «ярмарок», «реклама», «економіст» тощо. Потрібно пояснити значення понять.
Орієнтовні відповіді:
- Економіка — наука про ведення господарства;
- Бізнес – діяльність, що спрямована на отримання прибутку;
- Бізнесмен – людина, яка має свій бізнес; підприємець;
- Гривня – грошова одиниця України;
- Товар – речі, предмети, які купують або продають;
- Банк – установа, у якій здійснюються різні грошові операції; зберігають, видають гроші, переказують їх на певні рахунки, тощо.
- Валюта – грошова одиниця будь – якої країни;
- Ярмарок – місце, де можна купити і продати товар;
- Реклама – повідомлення та відомості про товар, його якість та можливість придбання;
- Економність – раціональне використання ресурсів
Гра «Мікрофон»
Учасники стають кружка та по черзі називають завдання соціальної та фінансової освіти дошкільників.
Ведуча: Дякуємо. Прошу Вас, Ірино Миколаївно.
Викладач економіки : Природно, що саме сім’я має виховувати в дитини культуру споживання, спілкування, пізнання, що є основою для розвитку економічної культури. У цивілізованому суспільстві бережливість цінується як одна з чеснот особистості.
Ведуча: Дякую усім. Зараз звертаюся до аудиторії. Пам’ятаємо, що частина аудиторія була за економічне виховання дошкільнят, а частина проти. Прошу усіх проголосувати сигнальними картками. Зелені картки за економічне виховання, червоні – проти. Прошу голосувати. Отже, бачимо, що більша частина аудиторії проголосувала за економічне виховання.
Кандаєва І.М.: Тепер і я переконана, що моя дитина і я будемо ставати економічно освіченими з дошкільних років.
Іванчик І.В.: Я працюю у банку. Коли діток приводять до нас на екскурсію – це справжня пригода. В кожного з них світяться оченята, і кожному цікаво, хто тут працює, яке є обладнання у банку. Це для дітей захоплююче. Кожному з присутньої аудиторії пропоную брати своїх діток при походах до банку. Нехай вони ще більше дізнаються за участю своїх батьків.
Ведуча: Надіюсь, що сьогодні ми вирішили це спірне питання. І у кожного з вас не виникне сумнівів щодо того, чи потрібні нам економічно освічені дошкільнята. А на згадку даруємо вам ось ці іскринки – «Афлатунчики», які допоможуть вам і вашим діткам мандрувати стежками економіки за допомогою соціально – економічної програми «Афлатот». Дякую усім. Та пам’ятаймо, що діти це наше майбутнє.
Додаток 2
Пізнавальний квест «Вправні та кмітливі, економні та справедливі»
Мета: Сформувати у батьківського колективу та дітей основи економічної культури, правильне ставлення дитини до себе і до людей.
Завдання:
– освітні (учасники засвоюють нові знання і закріплюють наявні, ознайомити з купюрами різних країн, дізнаються які товати можуть купити , які ні, які електротовари були вдавнину і як змінилися у сьогоденні);
– розвиваючі (в процесі гри відбувається підвищення освітньої мотивації, розвиток творчих здібностей та індивідуальних позитивних психологічних якостей);
– виховні (навчити дітей та їх батьків діяти спільно та дружно, бути чесними)
Форма організації заходу: квест
Матеріально-технічне забезпечення заходу: Назви зупинок, матеріали для аплікації, природній та покидьковий матеріал, дидактичні ігри з економічного виховання, маршрутні листи, ребуси.
Учасники заходу: батьки та діти
Тривалість заходу: 1 година.
Хід гри:
Вступне слово: Добрий день, шановні друзі!
Правила гри:
Квест – це ігрова пригода, під час якої учасникам потрібно пройти 9 зупинок для досягнення мети.
Переможцем квесту стає команда, яка пройде всі зупинки максимально швидко (фіксується загальний час проходження маршруту від початку до кінця). Та команда, яка швидше за всіх впоралася із завданнями перемагає і отримує приз від «Афлатунчика».
Хід заходу:
В кожній економічні сфері згадується про гроші. Наш квест розпочнеться саме з них. Ми знаємо як їх важко заробити. Але сьогодні усі завдання ви пройдете зі своїми дітками , які вам допоможуть у всьому. Тому отримуйте маршрутні листи.
Перша зупинка «Незвичайні гроші»
Батькам та їх дітям пропонується із природних, покидькових матеріалів, виготовити свої гроші та презентувати їх.
Гроші здобули, тепер потрібно створити одяг для «Афлатунчика»
Друга зупинка «Одягни «Афлатуна»»
За допомогою жеребкування батьки та діти обирають який костюм вони мають створити. Одна команда створює костюм – шотландця, а друга – індійця. На виконання роботи 10 хвилин. Костюми створюються за допомогою аплікації.
Гроші здобули, костюми створили, час втамувати голод.
Третя зупинка «Економний мікс – салат»
Команді пропонується за найменшу витрату грошей приготувати найкорисніший, найвітамінніший салат для здоров’я. Його потрібно швидко з’їсти. Час виконання – 15 хвилин.
Четверта зупинка «Розумова атака для батьків»
Кожній з команд за 5 хвилин потрібно написати якнайбільше грошових одиниць різних країн. Та назвати їх. Готовність завдання сигналізуємо картками.
Англія, Америка, Японія……..
П’ята зупинка «Вправні малюки»
Діткам із запропонованих карток потрібно: одній команді обрати те за що нам потрібно платити, а іншій за що ні. Хто які картки має обирати, визначаємо за допомогою жеребкування. Команда може рухатися далі, якщо всі картки обрано правильно.
Гарно всі попрацювали, розум свій натренували. Щоб нам приз усім здобути, треба спритними нам бути. Закріпіть нові знання, даючи пояснення до кожної картинки:
Шоста зупинка «Швидко думай та відповідай»
Потрібно дати визначення.
- Монетний двір — це місце, де виробляють паперові банкноти і монети.
- Банк — це надійне місце, куди ми кладемо гроші, щоб зберігати їх. (Робота — це місце, де дорослі заробляють гроші, виконуючи різні завдання.
- Батьки / дорослі — це дорослі люди, які дають дітям гроші в якості подарунка або на кишенькові витрати.
- Гроші –
- Касир
- Консультант
Час виконання 5 хвилин.
Сьома зупинка «Друг для Афлатунчика»
Потрібно із паперових заготовок вирізати та скласти іграшку, вона і буде другом для нашого героя. Ця іграшка буде екологічно чистою та ще економічно вигідною.
Час для виконання 15 хвилин.
Восьма зупинка «Вправні наші малюки люблять загадки завжди»
Це завдання для дітей. По черзі діти з кожної команди відгадують загадки, якщо не відгадали, або ж не правильно відгадали, хід переходить іншій команді.
Квіточки попідливає,
Кущики попідстригає.
Для рослинок – чарівник,
Любить землю… САДІВНИК
Знань чимало в нього є,
Дітлахам їх віддає.
Міста Знань постійний житель —
Носить горде ймення… ВЧИТЕЛЬ.
В трубах дірочки латає,
В них несправність виправляє.
Труб і кранів чудо-технік
Добрий дядечко… САНТЕХНІК.
Тисне вчасно гальма й газ,
Відвезе усюди нас.
Для доріг він хлопець свій!
За кермом сидить… ВОДІЙ.
Слоненяті чи качаті,
Котеняті чи курчаті
Дасть пігулку чи відвар
Друг тварин… ВЕТЕРИНАР.
Дев’ята зупинка « Таємничі ребуси»
Учасникам потрібно розгадати ребуси і вони дізнаються, який приз виграли.
Остання буква кожного відгаданого ребуса і буде початком назви призу який на них чекає. Щасти!
Додаток 3
Сценарій пізнавального розваги – квесту.
Тема: «Збалансоване природокористування»
Мета:
— формування у дітей поняття ресурсозберігаючої поведінки, екологічної свідомості дошкільників
— вчити дітей взаємодіяти з однолітками у пошуковій діяльності;
— формування уявлень про особливості збалансованого природокористування
— розвинути та закріпити вміння ощадливо відноситись до споживання природніх ресурсів
— розвивати вокально- танцювальні, виконавські, артистичні здібності дітей;
— формувати навички культурної поведінки,
— залучати дітей до посильної участі до підготовки та проведення розваги;
— активізувати дітей в іграх, піснях, таночках екологічного спрямування;
— створити умови для успішного святкового дійства;
— виховувати любов до природи та навички економного природокористування.
ДЕКОРАЦІЇ:
Роздвижна ширма-«комора», задрапірована зеленою тканиною;
Інтер’єр королівства «Казковий ліс»;
Інтер’єр королівства «Мрійлива гора»;
Інтер’єр королівства «Чарівний океан».
РЕКВІЗИТ:
- музичний центр
- аудіозаписи
- схеми-карти для кожної групи
- набори ключів(блатикні, зелені, коричневі)
- бутафорські замки
- бутафорське багаття
- відерця
- велика ємність з водою
- гумові рукавички
- форми з піском і сіллю для малювання
ДІЙОВІ ОСОБИ
Ведуча
Тигрик
Мавпочка
Дюдюка
Живчик
Фея Аква
Фея Флора
Фея Фауна
Фея Терра
Хід розваги-квесту:
Діти під музику шикуються на спортивному майданчику. Спортийний майданчик прикрашається відповідно тематиці «Літо. Довкілля»: штучні квіти, стрічки, повітряні кульки, роздвижна ширма-«комора», задекорована зеленою тканиною.
Ведуча Зрастуйте, всі гості й діти,
Нас зібрало тепле літо,
Все у пишному вбранні,
Бо чудові влітку дні.
Пісня «Літечко» сл. і муз. Г.Литвинюк
Волошкове літечко вже прийшло.
Принесло нам сонечко і тепло.
Заквітчало квітами все навкруг-
Колоскове полечко, сад і луг.
П-в: Сонечко, сонечко з неба усміхається,
Любо дарує нам золоте тепло.
Літечко, літечко радо ми вітаємо,
Хочемо, щоб літечко цілий рік цвіло.
Ми радієм літечку і красі,
Вишенькам-черешенькам у росі,
Гомону дитячому на дворі,
Щебету пташиному на зорі.
П-в:
Ти тепле літечко, щедрим будь,
Покропити дощиком не забудь,
Рідну землю-матінку, щоб цвіла,
Щоб росла щасливою дітвора.
П-в:
Ведуча Та й весела ж ця пора!
Розважаймось, дітвора!
Я сьогодні хочу розказати,
Як в природі все пов’язано, малята!
Живчик, друзі, в світі є,
Він в природі лад веде!
І тому навколо нас,
У довкіллі все гаразд!
З’являється Дюдюка Барбидонська
Дюдюка Що, що!?? Ви щось про Живчика сказали?
Живчика я заманила,
У коморі зачинила.
І ключі порозкидала,
Щоб в природі все інакшим стало.
Ось таке я влаштувала!
Бо я — ДЮ-ДЮ-КА БАРБИДОНСЬКА! Чули про таку?
Люблю хмари серед дня
Розігнати в небі я,
В реп’яхи перетворити
Можу запросто всі квіти.
Я обожнюю сваритись,
Шкодити усім, дражнитись.
Я нічого не жалкую,
І на світі все руйную. Ха-ха-ха!
Зникає…
Під музику заходить Тигренятко.
Тигренятко Ой і спекота! І гратися не хочу, і на прогулянку не хочу, і навіть цукерки не хочу… напевно ляжу, подрімаю… може мені присниться водичка і прохолодний вітерець….
Засинає…забігає Мавпочка
Мавпочка Тигренятко, прокидайся! Трапилося лихо! Дюдюка вкрала Живчика!
Тигренятко О, а я думаю, чого ж така спека неможлива! Що ж тепер робити?
Мавпочка Потрібно Живчика врятувати! Дюдюка його замкнула і ключі по світу порозкидала.
Знайшли їх феї чарівні,
І тепер у них вони.
Треба до них в гості завітати.
І ключі магічні попрохати.
Тигренятко А як ми знайдемо цих фей?
Мавпочка Не хвилюйся, в мене є карта.
Тигренятко Мавпочко, боюся, нам не впоратись. В такій теплій шубі я не зможу подорожувати такою спекою! Нам потрібна допомога!
Ведуча Ми вам допоможемо, діти, ви згодні?
Діти Згодні!
Ведуча Отож, діти, в подорож рушаймо,
Та ключі магічні відшукаймо!
Мавпочка Ось вам карти, на яких вказаний маршрут до володінь феї Акви, фей Флори та Фауни, феї Терри. Для кожної команди він різний, але ви всі маєте побувати на березі Чарівного океану, на галявині Казкового лісу та на схилах Мрійливої гори. Отож, щасливої дороги. Коли ви знайдете ключі, повертайтеся до нас, ми з нетерпінням тут будемо на вас чекати.
Під музику юні екологи отримують карти і вирушают по маршруту – пізнавальних станцій: «Королівство «Чарівний океан», Королівство «Казковий ліс», Королівство «Мрійлива гора».
Дитячі майданчики оформлені відповідно тематичному змісту станцій.
Королівство «Чарівний океан»
Дітей зустрічає фея Аква і краплинки
Вихователь і діти Доброго дня!
Фея Аква Доброго дня!
Рада я гостей стрічати,
Фея Аква мене звати,
Я водиця чарівна,
Мені підкоряються ріки й моря,
Джерела, струмки та хмаринки,
А дітки мої – це краплинки.
Танец краплинок
на музику пісні «Дождя не боимся» муз. М. Мінкова, сл. Ю. Ентіна.
Вихователь Фея Акво, а ми до вас по допомогу. Дюдюка Живчика вкрала, а ключі порозкидала. Ми хочемо його врятувати.
Фея Аква Мої маленькі друзі, я теж про це дізналась і мої краплинки відшукали магічні водяні ключі. І я віддам вам ключ, але ви маєте виконати деякі мої завдання.
Спочатку розкажіть мені, що ви знаєте про воду?
Діти розповідають вірші.
Дитина 1 А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Дитина 2 Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Дитина 3 Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.
Дитина 4 Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
Фея Аква Приємно чути це мені,
Ви – розумники малі.
А в краплинок, дітвора,
Є для вас цікава гра.
Гра «Краплинки і струмочки»
Опис гри: діти під веселу музику №1 довільно стрибають і танцюють, зображуючи маленьких краплинок. На закінчення музики, діти утворюють струмочки за краплинками. І утворенні струмлочки рухаються під веселу музику №2. Гра повторюється 2-3 рази
Фея Аква Мої загадки швидше відгадайте,
Хто в океані проживає називайте.
«Він пірнає і стрибає, до людей прихильність має.
Він розумний між тварин, ну, а звуть його…» (дельфін)
«Ось вона яка – розбійниця морська.
Усіх би проковтнула зажерлива…» (акула)
«Пливе туди, пливе сюди, її не завжди видно.
Вона прозора, як вода і не знайома вам вона, а це…»( медуза)
«Він живе на дні морському: голова і вісім ніг
Ну, а звуть його…» (восьминіг)
Фея Аква Малята, вам сподобалось у моєму королівстві? (Так)
А ви знаєте, воно може зникнути, якщо люди не будуть дбати про моє водяне багатство.
Вихователь Феє Акво, як же це може статися?
Фея Аква До вас, мої рідні звертаюся я,
Бо на планеті ми діти- одна є сім’я.
Але так безжально воду бруднили,
Сітями рибу ловили, травили.
Стурбовані рибки на дні океану,
А що, коли їх незабаром нестане?
Бо нафтова плівка скрізь розіллється,
І їхне життя одразу урветься?
Ріки, джерела — не вберегли,
Вже майже немає смачної води!
Вихователь: Чи замислювалися ви, звідки в наших будинках береться вода? Для зберігання води за містом будується велике водосховище. Цю воду не можна пити. Вона надходить по каналах і трубах у лабораторії. Там вона очищується, фахівцями знищуються шкідливі та небезпечні мікроби. Вже чиста вода за допомогою насосів надходить до квартир. Там, де немає водопроводу, воду беруть з колодязя, черпають з річки, озера. Як добре тим, у кого є водопровід. Потрібна вода — відкриваємо кран. Закриємо — води немає.
Розгляньте малюнок. Опишіть, для чого потрібна вода. Але художник не зміг намалювати всі ті випадки, в яких потрібна вода. Давайте всі разом розповімо одне одному, де ще вона використовується.
Фея Аква :
У нас в Україні велика кількість джерел. Саме з них беруть чисту воду і продають у магазинах. Із цією метою також бурять глибокі свердловини. Скажіть, яку воду купують ваші батьки?
Проблемна ситуація «Як берегти воду?»
Уявімо на одну хвилину, що на нашій планеті Земля зникла вся вода. Що станеться з людьми, тваринами, рослинами? (Доповніть відповіді дітей.)
Опишіть, як слід берегти воду:
- струмки, річки, моря;
- воду в квартирі;
- воду на відпочинку.
Гра-вправа
«Яка буває вода?» (Річкова, морська, джерельна; тепла, холодна, окріп, лід; чиста, забруднена…)
Висновок: вода може бути в різних станах, різної температури.
Дидактична гра «Кому потрібна енергія?»
Мета: Сформувати уявлення дошкільників про значення електроенергії, тепла та води у житті людини. Підвести до свідомого розуміння , чому потрібно берегти воду, тепло, світло. Виховувати бережливість.
Матеріал: Великі картки-поля поділені на квадрати поле із зображенням різних видів енерговитратних джерел ( світла, тепла і води), картки із зображенням побутових ситуацій.
Завдання : закрити усі квадрати на полі картками відповідно ситуації. ( фото 4)
Хід
Кожен гравець отримує велику картку-поле із зображенням різних видів енерговитратних джерел ( світла, тепла і води). Всі набори карток складені у коробку. Діти по черзі витягують звідти по одному зображенню, знаходять йому місце на картці-полі відповідно заданого виду енергії, викладають на своїх полях . Якщо картка не підходить, можна віддати її комусь із партнерів по грі (цей прийом змінює, перетворює напружене суперництво гри на взаємодопомогу). Вихователь узагальнює результати гри.
Вихователь: Тому не забувайте основні правила: не забруднюйте водойми та економно використовуйте воду, тепло і електроенергію. Пропоную вам пограти чарівну гру «Водопровідник»
Дидактична гра «Водопровідник»
Мета. Поглибити знання дітей про економне використання води та її збереження. Виховувати бережне ставлення до води.
Правила гри. Відповідати за викликом вихователя. Перш ніж закрити картинку фішкою, розповісти про її зміст.
Хід гри :
Дітям роздаються картки із зображенням сюжетів раціонального та нераціонального використання води. Закриваються синьою фішкою картинки з раціональним, і червоною — з нераціональним використанням води.
Вихователь Отож, малята,
Ці правила запам’ятаймо
І ніколи не забуваймо!
Добре в Акви гостювати,
Але нам вже час рушати.
Фея Аква Завдання виконали всі,
Ви розумники ще й ті.
Тому ключик свій тримайте,
В гості, друзі, забігайте!
Вихователь Дякуємо!
Добре в Акви гостювати,
Але нам вже час рушати.
На землі, у домі вселюдському —
Протиріч і негараздів тьма.
Будьте, люди, бережливі в ньому!
І тоді достатньо буде всім світла, води й тепла!
Отож . пам’ятаймо , діти:
«Правила вивчай — енергію зберігати не забувай!»
До побачення!
Королівство «Казковий ліс»
Дітей зустрічають феї Флора і Фауна.
Вихователь і діти Доброго дня!
Феї Доброго дня!
Флора Я – Флора!
Природа – матінка мені
В дарунок дала світ рослинний,
Який люблю я й бережу
Як найціннішу із святиней.
Радію, коли все гаразд,
Коли усі веселі та щасливі,
Я коли гірко комусь в світі цім,
То пережить усе мені не сила.
Я гірко плачу, як образили рослину,
Вас закликаю: не чиніть біди.
Нехай у царстві Флори сонце сяє
І буйний цвіт квітує назавжди.
Фауна Я – Фауна! Швидка як вітер,
З птахами можу я летіти,
І за оленями стрибати,
Та з білочками пустувати.
Тваринний світ оберігаю,
За всім живим я доглядаю.
Цей світ живий і всім потрібний,
Довкілля наше чарівне.
І комашинка, і тварина,
Усе це радує мене!
Вихователь Феї, а ми до вас по допомогу. Дюдюка Живчика вкрала, а ключі порозкидала. Ми хочемо його врятувати.
Фауна Ми вам допоможемо, лісові ключі ми знайшли. Але дуже просимо спочатку вашої допомоги.
Флора На лісовій галявині пожежа, нерозумні люди залиши багаття, потрібно пожежу загасити, ліс від біди врятувати.
Гра «Загаси пожежу»
Опис гри: використовується бутафорське багаття, відерця, велика ємність з водою. Діти стають в дві колони, і по ланцюжку передають відерце з водою. Допоки не закінчиться вода у великій ємності.
Підсумок гри: необхідно бути відповідальним при розведенні багать у лісі.
Фауна А на іншій лісовій галявині, невихованні люди відпочивали, і за собою сміття не поприбирали. Звірі в лісі страждають, хто лапку поранить, а у когось і отруєння може статись.
Діти, мені допоможіть,
І сміття швиденько приберіть.
Гра «Рятівники довкілля»
Опис гри: дітям пропонується зібрати на галявині сміття у відерця , одягнувши спеціальні гумові рукавички.
Підсумок гри: необхідно дбати про чистоту навколишнього середовища.
Флора Діти ліс наш врятували,
Веселіше в ньому стало.
Ви зробили добре діло,
В лісі все живе зраділо.
Пропоную вам порозважатись.
Гра «Весела чарівниця»
Опис гри: під веселу музику діти йдуть по колу.
Фауна Я весела чарівниця, перетворювать майстриця,
Щойно ви були дітьми, а тепер ви всі-птахи;
Під музичний супровід «Пташка», Е.Гріга діти рухаються в заданому образі.
Флора Я весела чарівниця, перетворювать майстриця,
Щойно ви були дітьми, а тепер ви всі-квітки;
Під музичний супровід «Весняні голоси», Й.Штрауса діти рухаються в заданому образі.
Фауна Я весела чарівниця, перетворювать майстриця,
Щойно ви були дітьми, а тепер ви всі-лисички.
Під музичний супровід «Пісенька лисички», М.Лисенка діти рухаються в заданому образі.
Флора Малята, вам сподобалося у нашому чарівному лісі?(Відповідь)
От і добре, пам’ятайте завжди:
Фауна Кожного дня і кожну хвилинку
Оберігайте всяку звіринку.
Тільки добра їм потрібно бажати
І намагатись не ображати.
Право живих на життя поважайте,
З вдячністю працю тварин зустрічайте.
Флора Бережіть, малята, квіти,
В лісі і у полі.
Всі народжені радіти
І жити на волі.
То ж красу цю не марнуйте,
Не зривайте, люди.
Не топчіте, не руйнуйте,
Згубите — не буде.
Що у душах сонце буде
Сходити щасливо.
Не зривайте квітів, люди,
Хай росте це диво.
Краще посмішку даруйте,
Ніжне слово, ласку.
Не рвіть квітів, не марнуйте
Цю красу, будь ласка.
Фауна Дякуємо вам, маленькі друзі, за допомогу.
Діти, ключик свій тримайте,
І на прощання пісню заспівайте!
Пісня «Липка»
муз. І.Островерхого, сл. П.Воронька
Я, маленька липка,
Виросту велика,
Виросту велика,-
Не ламай мене.
Я медовим цвітом
Зацвіту над світом,
Зацвіту над світом,-
Бережи мене.
Тінь тоді я кину
У гарячу днину,
У гарячу днину,-
Пошануй мене.
Вихователь Дякуємо! До побачення!
Королівство «Мрійлива гора»
Дітей зустрічають фея Терра.
Вихователь і діти Доброго дня!
Фея Терра Доброго дня!
Фея Терра Я – Терра, друзі! Я – земля!
Усім завжди потрібна я!
У Землі куляста форма,
А поверхня вся тверда.
І для мене це є норма
Скрізь, де суша і вода.
Кам’яниста оболонка —
Це і є земна кора.
Десь товстіше, десь же тонко.
Тут долина, там гора…
Є западини й долини
І рівнини чималі
Та круті гірські вершини
Все це є рельєф землі!
Вихователь Феє Терро, нам потрібна ваша допомога. Дюдюка Живчика вкрала, а ключі порозкидала. Ми хочемо його врятувати.
Фея Терра Я вам друзі допоможу,
Бо я все на світі можу.
Але догодіть мені,
Сумно щось на цій горі.
Слухайте загадки, діти,
Про багатства, про земні.
Щоб могла я порадіти,
Ви розкажете мені:
З неї зроблена цеглина,
Відгадайте, що це…. (глина)
Колір, як в яйця жовток.
Берег моря вкрив… (пісок)
Мене не їдять, і без мене не їдять. (Сіль).
Дидактична гра «Природні і енергетичні ресурси»
Мета: Формувати в дітей уявлення про природні ресурси: що означає слово «ресурси», що належить до природних ресурсів. Уточнити відомості про важливість природних ресурсів для економічної діяльності й життя взагалі. Виховувати дбайливе ставлення до природних ресурсів.
Матеріал: Чотири демонстраційні картини із зображеннями води, землі, рослини, тварини. Чотири картки з великими літерами В, З, Р, Т. Предметні малюнки всіх видів природних ресурсів: джерела, риби, водорості, корисні копалини, рослини, тварини. Табличка зі словом «Ресурси».
Фея Терра Діти, а ви любите малювати? (Відповідь)
І я мрію навчитися малювати, та в мене немає ні фарб, ні аркушів паперу.
Вихователь А сіль і пісок у тебе є?
Фея Терра Звичайно є! Адже це моє багатство.
Вихователь Ось і добре, ми зараз з малятами навчимо тебе малювати на солі і піску!
Діти малюють на піску і солі.
Фея Терра Скільки я існую на світі, та досі не знала, що так можна малювати. Ви здійснили мою мрію,тож отримуйте магічний ключ землі.
Тож диво-ключ тримайте,
І правила запам’ятайте.
Корисні копалини маю, малята,
Які для життя вам потрібно дістать.
Та треба із розумом їх діставати,
Щоб землю-матусю не руйнувать.
І я вам подякую, буду радіти
І щедро всміхнеться вам сонце вгорі.
Пильнуте, шануйте мене, милі діти,
Та щастя вам буде на довгі роки.
Фея Терра дає ключ.
Вихователь Дякуємо!
До побачення!
Після того як діти відвідають володіння всіх фей і отримають всі ключі, вони повертаються на спортивний майданчик. Віддають ключі героям.
Тигренятко Молодці, діти! Ви знайшли всі ключі. Поки ви їх шукали, ми з Мавпочкою дізнались, як знайти комору, де схований Живчик!
Для цього нам потрібно сказати чарівне слово, яке допомогло нам всім у нашій нелегкій справі. А що це за слово, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.
Друг завжди допомагає,
Він в біді не залишає,
Справжній друг – шляхетна служба,
Всім в життя потрібна ….
Діти хором говорять слово «ДРУЖБА»
Звучить чарівна музика, знімається покривало з ширми, на якій зображено комору із 9 замками(3 блакитних, 3 зелених, 3 коричневих).
Ведуча Тож давайте відкривати комору!
Тигренятко Спочатку ми використаємо ключі феї Акви.
Вставляє ключі, вони не повертаються….
Ведуча Друзі, ми з вами забули, що ключі чарівні. Щоб вони відчили замки, потрібно пригадати всі «золоті» правила, які нам повідали феї.
Діти, про що ми дізнались у феї Акви?
Діти розповідають правила користування та поводження з водою.
- не забруднюйємо водойми
- економно використовуємо воду.
Звучить чарівна музика. Тигренятко відчиняє блакитні замки
Тигренятко Ура, спрацювало!
Мавпочка А я відчиню зелені замки! Дітки, швидше пригадуйте, про що розповідали вам феї лісу.
Діти розповідають правила — поводження у лісі, захисту природи, використання дарів лісу.
- оберігаємо звірів та птахів
- бережемо рослини
- поважаємо право на життя всього живого
Звучить чарівна музика. Мавпочка відчиняє зелені замки.
ВедучаМалята, залишилось відчинити тільки коричневі замки.
З’являється Дюдюка.
Дюдюка Малята, ви що змогли знайти мої ключі?
Тигренятко Знайшли, хоч ти їх і порозкидала!
Дюдюка Ви не повірите, я їх сама шукала.
Бо спека просто неможлива,
Я хочу щоб почалась зараз злива!!!
В довкіллі все для нас важливо,
Природа – скарб і справжнє диво.
Тому, пробачте мені, діти,
Й дозвольте двері відчинити.
Ведуча: Ну, що малята, пробачаймо,
Та решту правил пригадаймо!
Діти розповідають правила охорони надр та користування природними ресурсами.
- економно використовувати природні ресурси
- охороняти довкілля
- бережливо ставитись до природних багатств
Під звуки чарівної музики Дюдюка відмикає коричневі замки, відчиняється ширма, виходить Живчик.
Живчик Я вам дякую, малята,
Добре вірних друзів мати.
Перешкоди подолали
І мене ви врятували!
Сонечко світить, та не пече,
А коли треба, дощик іде.
Лад у природі, все стало гаразд,
Отже, нам всім веселитися час.
Флешмоб на музику пісні «Песенка друзей»
Додаток 4
Майстер – клас для батьків
Тема: «Секрети економії з маленьким Афлатунчиком»
Мета: поглибити знання батьків щодо використання сучасних методів навчання. Здобути уміння і навички для успішного розв’язання завдань економічного виховання дітей, стимулювати творчі пропозиції батьківського колективу, спонукати до об’єднання спільною ідеєю різних груп дорослих, перехід з позиції «дорослий-спостерігач» на позицію «дорослий- учасник» в практичній діяльності, покращення психологічного клімату в родинах.
Обладнання: зображення Афлатуна, картки з зображенням казкових героїв, червоні і зелені картки, магнітна дошка, плакати, фломастери, олівці, малюнки, бланки для підрахунку спожитої енергії.
Хід майстер-класу:
Хочете будувати плани на рік вперед — висаджуйте рис.
Надесять років вперед — висаджуйте дерева.
На сто років вперед — виховуйте дітей.
Конфуцій
Міжнародна програма соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку від 3 до 6 років «Афлатот» направлена на поліпшення життя людей і пов’язана з формуванням нової соціально-фінансової моделі. Головним завданням є прищепити підростаючому поколінню навички діяльності в реальному житті, навчити його позитивно мислити і діяти за законами економіки.
Дискусія «Чи потрібно запроваджувати соціально-фінансову освіту в дитячому садку?»
(відповіді батьків та обговорення)
Висновок:
Основа майбутньої особистості закладається в ранньому віці. Знання та вміння, набуті в дитинстві – це коріння. Чим воно міцніше, тим впевненіше почувається людина в житті.
Елементарні соціально-фінансові навички не формуються на порожньому місці, визначальним тут є конкретні умови, в яких росте й виховується дитина: сімейне середовище,ставлення до оточення, її духовний світ мають великий вплив на формування особистості майбутнього громадянина.
В дитячому садку малюк навчається гуманному ставленню до природи, поваги до людей праці, доброзичливості, взаємодопомоги. І тому дитина, яка виховується там, де панують це чесноти, в майбутньому завжди буде бережливою і економною в своїй виробничої діяльності.
Економне, бережливе ставлення до природних ресурсів, продуктів праці людей – важлива вимога сучасного життя. І чим раніше діти усвідомлять те, тим більше берегтимуть дари природи і весь рукотворний світ. А це означає готовність до практичного життя, набуття важливої складової життєвої компетентності, формування якої – один з пріоритетів Міжнародної програми соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку від 3 до 6 років «Афлатот».
Дошкільнята здатні засвоїти елементарні економічні знання та категорії і те, що ці знання їм потрібні. Дошкільний віковий період найсприятливіший до формування різних якостей особистості, насамперед бережливості та економності як структурних елементів процесу соціалізації. Вирішальна роль у формуванні елементарних економічних знань належить батькам. Від їх духовних, моральних якостей, професійної підготовки залежить, якою сформується особистість майбутнього громадянина нашої держави. Тому батькам слід бути у постійному пошуку нових технологій.
Які початкові економічні уявлення доступні розумінню дітей дошкільного віку? Афлатун приготував для нас наступне завдання.
Ігрова вправа «Так чи ні?»
Пропоную заслухати відповіді і погоджуючись з варіантом відповіді, необхідно підняти зелену картку, якщо ні – червону.
Відповіді:
- уявлення про те, що всі речі та предмети, які оточують нас — це результат праці людей;
- поняття бережливість, економність;
- уявлення про бізнес, як діяльність, що спрямована на отримання прибутку;
- розуміння різних форм власності;
- уявлення про торговельні осередки;
- уявлення про товар (це коли речі та предмети купуються або продаються);
- етика економічних стосунків;
- уявлення про різні професії людей, взаємодію між різними професіями, які слугують створенню матеріальних та духовних благ для людей;
- люди нових професій підприємницької діяльності;
- гроші та їх використання;
- банк як фінансова установа, його функції;
- знання про суспільний характер праці, розуміння того, що за свою працю люди отримують заробітну плату;
- призначення реклами, різні види реклам;
- призначення комп’ютера.
Висновок: ідея економічного виховання проходить у розділі 4 «Я і суспільство: живемо і працюємо разом» та розділі 5 «Я і гроші: Витрачаємо, накопичуємо, ділимося» Міжнародної програми соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку від 3 до 6 років «Афлатот», в різних формах активності, видах діяльності.
Афлатун приготував батькам творче завдання «Які казки можна розповісти дітям про працю та бережливість?»
Обладнання: картки з зображенням казкових героїв.
Хід: Батьки розглядають ілюстрації, вказують назви казок та обгрунтовують свою думку про те, герої яких казок можуть розповісти дітям про працю та бережливість?
Практична робота з Афлатуном: складання проекту «Ми вчимо дітей берегти електроенергію»
Обладнання: плакати, фломастери, олівці, малюнки.
Хід. Батьківський колектив поділений на команди. Кожна команда за допомогою засобів зображувальної діяльності складає проект про те, якими засобами і формами найкраще навчати дітей берегти електроенергію та презентують його.
Батьки намалюють плакати за вашими пропозиціями.
Економічна гра :
«Якби я був мером міста …»
«Як перейти моєму місту на більш ефективні системи енергозбереження?»
Максимально наблизьте матеріал до реальних потреб вашого рідного міста чи регіону. А в центрі цього — поставте дитину.
Практикум від Афлатунчика: «Як же підрахувати, скільки платити за місяць за спожиту енергію?»
Обладнання: бланки для підрахунку спожитої енергії.
Зробити це просто за формулою:
Спожито до 150 кВт/год. — за місяць
Е= (кількість спожитої енергії кВт/год.)* 0.2802(+ПДВ20%)
Спожито більше 150 кВт/год. — за місяць
Е= (кількість спожитої енергії кВт/год.)* 0.3648(+ПДВ20%)
Скільки енергії використає електрична плита «Мрія» потужністю
2 кВт, яка працюватиме протягом 4 годин? Скільки буде коштувати ця енергія? Давайте з вами спробуємо зробити прості математичні розрахунки.
Рішення:
Використана енергія дорівнює виробництву потужності електричної плити, помноженої на число годин роботи, тобто: Е= 2 х 4 = 8 (кВт/год)
Для обчислення відповідної суми, необхідної для сплачування, треба помножить кількість використаної енергії на вартість:
1 кВт/год коштує 0,203 коп., тобто: 8 х 0,203 = 1грн.62 коп. + ПДВ (201%) Отже, 8 кВт будуть коштувати 1 грн. 94 коп.
Кожного місяця, бажано, в один і той же день, але не пізніше наступного дня, знімати показники електролічильника і платити за спожиту електроенергію. А зараз, як ви знаєте, кожного місяця показники електролічильника слідкують і записують контролери енергонагляду.
Наталя Гавриш, Катерина Крутій.
НОВИЙ ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ОСВІТУ»
Головна новина, яку нині бурхливо обговорює наше суспільство, а найперше педагогічна спільнота, — прийнятий нещодавно Закон України “Про освіту”. Цей документ — дороговказ для колективів усіх закладів освіти, зокрема й для дитячих садків, оскільки визначає нову стратегію розвитку освітньої системи в державі. Насамперед він закладає підвалини для нової української школи, однак зміни стосуються й дошкільної ланки.
Основні напрями державної політики України в галузі освіти відображено в її головних документах, і насамперед у Законі України “Про
освіту” (далі — Закон).
Прийняття і затвердження основного державного освітянського документа відбувалося в складних умовах: процеси реформування та модернізації зачепили всі рівні та ланки вітчизняної освіти. Загальний стан у галузі освіти протягом останнього десятиріччя можна порівняти з рухом човна у штормову погоду: метання з боку в бік у просторі не завжди упорядкованих і виправданих новацій, накриття височезними хвилями начебто прогресивних ідей, що не раз розбивалися об реалії нашої неготовності до їх утілення, залишаючись на рівні декларування.
Люди втомилися від бурхливих змін, прагнуть усталеності, принаймні в ключових орієнтирах:куди рухатися, що з традиційних інструментів варто залишити, які інновації варто прийняти. Саме тому освітяни так очікували підписання Президентом Закону.
Його реалізація потребує видання низки підзаконних нормативно-правових актів як урядом, так і Міністерством освіти і науки України.
Запрошуємо разом поміркувати над окремими положеннями Закону, зокрема над тими, що передбачають конкретні зміни у змісті й процесі дошкільної освіти. Ми не маємо на меті обговорювати (засуджувати чи схвалювати) при-йнятий та затверджений Закон.
Наше завдання — допомогти закладам дошкільної освіти правильно розставити акценти, визначити пріоритети своєї освітньої діяльності, об’єктивно оцінити наявні ресурси й максимально ефективно використати їх для реалізації Закону.
Дуже хочеться цього разу скоротити шлях до конкретного реального результату, щоб положення важливого державного документа не “забуксували” на рівні рішень.
УВАГА: НОВА ТЕРМІНОЛОГІЯ!
Звертаємо увагу на нові порівняно із Законом України “Про дошкільну освіту” (Відомості Верховної Ради України, 2001, №49, с.259) терміни-назви, які стосуються дошкільної освіти. Для зручності подаємо їх у вигляді порівняльної таблиці (див. с. 3).
На нашу думку, назва заклад дошкільної освіти (далі — ЗДО) найбільш вдала з усіх.
ПОПЕРЕДНЯ РЕДАКЦІЯ | НОВА РЕДАКЦІЯ |
дошкільний навчальний заклад | заклад дошкільної освіти |
навчально-виховний процес | освітній процес |
директор (завідуючий) | директор |
діти, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації |
діти з особливими освітніми потребами |
відповідна вища педагогічна освіта | вища педагогічна освіта за відповідною спеціальністю |
засновник(власник) | засновник (засновники) |
надання освітніх послуг | провадження освітньої діяльності |
З усіх попередніх варіантів, оскільки безпосередньо відображає мету і завдання роботи дитячого садка.
На жаль, у словосполученні дошкільний навчальний заклад увага акцентувалася саме на слові навчальний, звідси й вимоги батьків та
школи щодо навчання дитини в дитячому садку, а не, передусім, її всебічного розвитку та соціалізації.
Така сама доля спіткала й термін навчально-виховний процес. Запровадження терміна освітній процес вважаємо логічним і сучасним.
Освітній процес у ЗДО розуміємо як цілеспрямований процес розвитку дитини в результаті її активної життєдіяльності у певним чином організованих умовах за взаємодії педагогічних працівників і батьків.
На часі й позначення керівної посади словом директор. До того ж гадаємо, що слід частіше вживати фемінітиви (а їх в українській мові є понад 3500), як-от директорка (вихователька, психологиня, інспекторка тощо). Це добра нагода показати, що жінка в Україні — активна учасниця всіх суспільних процесів.
У розділі І “Загальні положення”, у ст. 1 “Основні терміни та їх визначення” важливо звернути увагу на визначення таких відносно нових термінів: здобувані освіти, індивідуальна освітня траєкторія, індивідуальна програма розвитку.
У закладах дошкільної освіти ми традиційно послуговувалися терміном вихованці, що залишився з часів, коли головною справою дитячих садків вважалося виховання дітей. У світлі сучасних реалій доцільніше вживати уніфікований для всіх освітніх рівнів термін здобувані освіти — особи, які здобувають дошкільну освіту. Наголосимо: саме здобувають освіту, а не отримують, навчаються чи якось інакше. У новому терміні акцент зроблено на обов’язковості активної особистісної позиції того, хто навчається. Проте варто пам’ятати: здобувачі освіти будь-якого рівня також мають демонструвати вихованість.
За освітніми завданнями важливо не загубити моральність, допомогти дітям розвинути базові особистісні якості, прийняти одвічні людські цінності.
Інновації останніх років підготували нас до прийняття ще одного універсального для будь-якого освітнього рівня терміна індивідуальна освітня траєкторія, яким визначаємо персональний шлях реалізації особистісного потенціалу здобувана дошкільної освіти, що формується з урахуванням його здібностей, інтересів, потреб, мотивації, можливостей та досвіду. Потреба в розробленні індивідуальної освітньої траєкторії найчастіше виникає, коли йдеться про дитину з особливими освітніми потребами та унікальними можливостями.
Основним інструментом її реалізації є індивідуальна програма розвитку — документ, що забезпечує індивідуалізацію навчання особи з особливими освітніми потребами, закріплює перелік необхідних психолого-педагогічних, корекційних потреб/послуг для розвитку дитини та розробляється групою фахівців з обов’язковим залученням батьків дитини з метою визначення конкретних навчальних стратегій та підходів до її навчання.
При цьому вважаємо за необхідне нагадати: законодавство України про освіту, яке ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів, підкреслює підпорядкованість Конституції будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, які в жодному разі не можуть звужувати зміст та обсяг конституційного права на освіту. Отже, жодний
лист департаменту освіти або інший документ органів виконавчої влади не може суперечити Конституції або скасовувати (підміняти) чи тлумачити на свій розсуд положення Закону України.
УТОЧНЕНО ВІКОВУ ПЕРІОДИЗАЦІЮ
У розділі XII Закону подано уточнення щодо базових етапів становлення особистості в дошкільному дитинстві та відповідної вікової періодизації. Базовими етапами фізичного, психічного та соціального становлення особистості дитини визначено вік немовляти, ранній вік та передшкільний вік.
Вік немовляти охоплює період до одного року;
ранній вік — від одного до трьох; передшкільний — від трьох до шести (семи) років.
Останній період поділено на три етапи:
- молодший дошкільний вік (від трьох до чотирьох років);
- середній дошкільний вік (від чотирьох до п’яти років);
- старший дошкільний вік (від п’яти до шести (семи) років).
Уточнену періодизацію мають узяти до уваги передусім розробники комплексних освітніх і парціальних програм дошкільної освіти та програмно-методичного супроводу. Адже багато хто пам’ятає період на початку XXI століття, коли у зв’язку з упровадженням програми “Я у Світі” з вікової періодизації дошкільного дитинства було вилучено середній вік, що потягло за собою плутанину в методичних розробках.
ДОШКІЛЬНА ОСВІТА — НУЛЬОВИЙ РІВЕНЬ
Згідно з Національною рамкою кваліфікацій, у новій редакції Закону утверджується одинадцять освітніх рівнів, кожен з яких визначається певною сукупністю компетентностей особи, що є типовими для кваліфікацій відповідного рівня, та засвідчує її готовність до навчання впродовж життя.
Серед невід’ємних складників освітньої системи дошкільна освіта у Законі відповідає нульовому рівню Національної рамки кваліфікацій.
Характеристики цього рівня:
- здатність адекватно діяти у відомих простих ситуаціях під безпосереднім контролем;
- готовність до систематичного навчання, забезпечена сукупністю елементарних знань про себе й довкілля;
- сформованість умінь виконувати елементарні завдання у відомих однотипних ситуаціях;
- забезпечення ситуативної взаємодії в обмеженому колі осіб за допо-
могою інших.
Протягом останніх років Міністерство освіти і науки розробило й затвердило низку комплексних освітніх програм, укладених відповідно до Базового компонента дошкільної освіти як Державного стандарту і спрямованих на всебічний розвиток дитини, досягнення нею дошкільної зрілості. На відміну від усіх інших освітніх рівнів, здобувані дошкільної освіти не отримують відповідного документа після успішного завершення навчання за освітньою програмою.
Проте нульовий рівень дошкільної освіти в Національній рамці кваліфікацій не говорить про відсутність державних вимог до підготовленості дітей до навчання на наступних рівнях.
Згідно з Законом, дошкільна освіта має забезпечити “цілісний розвиток дитини, її фізичних, інтелектуальних і творчих здібностей шляхом виховання, навчання, соціалізації та формування необхідних життєвих навичок”.
Закон наголошує на обов’язковому охопленні дошкільною освітою всіх дітей старшого дошкільного віку відповідно до стандарту дошкільної освіти. У цьому контексті дуже вчасною є поява освітньої програми передшкільної освіти “Впевнений старт”, що орієнтована на інтеграцію змісту й процесу дошкільної освіти, діалоговий формат взаємодії дорослих і дітей, підтримку доброзичливих стосунків між однолітками.
КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ: НАЙВАЖЛИВІШІ ПРИНЦИПИ ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ст. 6 Закону висвітлює засади державної політики у сфері освіти та принципи освітньої діяльності, першу позицію серед яких посідає людиноцентризм. Ця прогресивна гуманістична ідея, пов’язана з забезпеченням можливостей для особистісного розквіту, самовираження
кожної дитини, закладена майже в усі комплексні програми дошкільної освіти. І вона вже надихнула кращих педагогів на сутнісні зрушення.
Саме вони змогли усвідомлено й твердо відстояти власні професійні позиції. Але здебільшого втілення гуманістичних ідей на практиці розбивається об усталені нормативи, жорсткі параметри реальної організації щоденного життя в дошкільному закладі, за якими органи контролю й оцінювання судять про якість освіти в окремо взятих дитсадках, ігноруючи те, що державне законотворення істотно розширило межі свободи у системі дошкілля.
Прагнучи якомога швидше здійснити змістові й процесуальні зміни, забезпечити згідно із завданнями Базового компонента і нових програм “особистісне становлення й розквіт дитини”, ми мало не загубили базові класичні дидактичні засади дошкільної освіти. Так, ми мало не відмовилися від навчання — одного з найвагоміших чинників розвитку дитини й забезпечення наступності первинної ланки з подальшими ланками освіти, ледь не піддали анафемі заняття — одну з найефективніших в умовах суспільного, а не родинного виховання, форм навчання-вихован-
ня-розвитку дітей. Втім ціннісні пріоритети на практиці змінюються не так швидко, як у теорії та в державних документах.
Розглядаючи наступний принцип — забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності, — зауважимо: останнім часом чимало зроблено і робиться в напрямі створення критеріїв та діагностичного інструментарію для оцінювання якості й управління якістю в системі дошкільної освіти. Проте і сьогодні, на жаль, незважаючи на людиноцентричні ціннісні орієнтації відповідних нормативних документів, експерти, які оцінюють якість роботи закладів дошкільної освіти, нерідко послуговуються застарілими підходами, орієнтованими на знаннєві, а не на людські цінності.
Отже, успішний перехід дошкільної освіти як складного системного утворення на задекларовану в Законі ідейну платформу можливий за умови забезпечення відповідних змін в усіх елементах системи — меті, завданнях, змісті, принципах, засобах, формах, методах, умовах, а не в окремих її складових, як нерідко буває на практиці, коли, оновлюючи зміст, залишають незмінними умови, форми та принципи.
Ст. 6 проголошує пріоритетність формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення. Про що йдеться, коли це стосується дошкільнят? Вважаємо — про правила. Точніше про виховання в людини від народження поваги до ПРАВИЛ і ПОРЯДКУ.
Хтось може заперечити, мовляв, ми тільки те й робимо, що привчаємо дітей до порядку. Справді, скільки існує суспільна система дошкільного ви-
ховання, це — одне з провідних її завдань. Проте, на жаль, позитивний результат досягається лише в незначному відсотку випадків. Більшість же дітей дотримуються правил лише під пильним наглядом дорослих. Але ж маємо розуміти, що, незалежно від рівня навчальної успішності, кожна дитина має знайти себе серед інших і посісти своє місце в соціумі. Отже, якщо традиційні техніки виховання стосовно сучасних дітей не спрацьовують, їх слід замінити на ефективніші, сучасніші.
Наразі освітній простір дошкільної освіти перевантажений усілякими інноваціями. Так, серед педагогів особливої популярності на-
були різноманітні види терапії — арттерапія, пісочна, тілесна тощо. Деякі колективи навіть обирають певні їх напрями як річні завдання. І ніхто не замислюється над тим, що, по-перше, не можна використовувати жодний вид терапії щодо дітей дошкільного віку без згоди батьків, і, по-друге, терапія є лікувальним засобом, тож її застосування виправдане, коли йдеться про хвору людину.
Отже, у роботі з дітьми в нормі будь-які види терапії неприпустимі. А от використовувати прийоми терапії варто, вони позитивно впливають на дітей. Чи є прийоми терапії інноваційними? Ні. Це лише прийоми, а не технологія, яку можна впроваджувати в дитячому садку.
Переконані: керівникам педагогічних колективів, та й кожному конкретному педагогу, важливо зберігати здоровий глузд в опануванні та прийнятті найбільш прогресивних інноваційних технологій у межах заданої Законом свободи вибору.
Нам усім варто повернутися обличчям до націленої самоосвіти та різних форм професійної освіти, щоб перестати плутати концепції, освітні філософії (парадигми), методики та технології й забезпечити високу якість освітньої діяльності.
Формування культури здорового способу життя, екологічної культури та дбайливого ставлення до довкілля, проголошене в Законі як один з пріоритетних напрямів дошкільної освіти, утверджує обраний багатьма закладами дошкільної освіти шлях до сталого розвитку. Ефективним інструментом упровадження програми “Дошкільнятам — освіта для сталого розвитку” є педагогіка емпауерменту (її головний принцип — не інформувати, а надихати на самостійні дії в пізнанні себе та світу і прийняття рішень), а результатом має стати свідоме обрання дітьми та їхніми батьками моделей поведінки, співзвучних цінностям сталого розвитку.
БАТЬКИ І ПЕДАГОГИ: ХТО ЗА ЩО ВІДПОВІДАЄ?
Питання про міру відповідальності за забезпечення високої якості дошкільної освіти було і залишається досить болючим. Вихователі часто зазнають труднощів у побудові стосунків з батьками вихованців. Більшість тат і мам твердо переконані, що сплачені за дитячий садок гроші — достатній внесок у виховання та навчання їхнього чада. А звернення до батьків на воротах дошкільного закладу “Прохання: не перекидати дітей через паркан, а передавати вихователю з рук у руки” і досі багатьма сприймається як жарт, а не як сумна правда. Отже, претензій в обох сторін більш ніж достатньо, що, зрозуміло, не сприяє поліпшенню загального результату.
Але факт залишається фактом: відповідальність за якість дошкільної освіти традиційно покладалася на педагогічний колектив закладу, зокрема на вихователя. Ми ж переконані: кожен має нести свою відповідальність.
Якщо батьки приводять до дитячого садка трирічну дитину, яка не вміє користуватися ложкою та виделкою, не контролює свої фізіологічні потреби тощо, бо вони не переймалися такими “дрібничками”, то цим татам і мамам варто нагадати про їхній обов’язок і перед дитиною, і перед суспільством.
У ст. 11 Закону чітко визначено: “відповідальність за здобуття дітьми дошкільної освіти несуть батьки”.
Згідно із Законом, батьки мають право самостійно обирати “способи та форми, якими забезпечують реалізацію права дітей на дошкільну освіту”. До того ж ніхто інший, як батьки приймають остаточне рішення, коли саме (у шість чи в сім років) розпочинати здобуття початкової освіти. Вважаємо за необхідне доносити цю інформацію до батьків і так вибудовувати стосунки з ними, щоб допомогти їм свідомо зайняти активну позицію у вихованні власних дітей.
Ми твердо переконані: Закон України “Про освіту”, безумовно, є обов’язковим документом, що представляє державну політику країни у сфері освіти, проте самим вивченням його тексту, хоч і напам’ять, прогресивних змін не досягти.
Щоденна чесна, ефективна і творча реалізація своєї професійної діяльності з урахуванням положень Закону — ось єдиний можливий шлях досягнення успіху.